Dozamel

DOZAMEL

CASE STUDY

Poznaj przebieg kompleksowej termomodernizacji fasady oraz dachu budynku przemysłowego.

hala przemysłowa dozamel

W 2020 roku zrealizowaliśmy jeden z naszych najbardziej złożonych i wymagających projektów. Jego realizacja zdecydowanie znalazłaby się w czołówce wyzwań, z jakimi firma Aluco System zmierzyła się do tej pory, a działamy od 1997 roku i trzeba przyznać, że dziś naprawdę trudno nas zaskoczyć.

Mowa o kompleksowej termomodernizacji obiektu produkcyjnego znajdującego się we Wrocławiu na terenie jednego z najstarszych parków przemysłowych w Polsce. Projekt ten realizowaliśmy na zlecenie firmy OZBUD z Wrocławia – generalnego wykonawcy. Budynek miał charakter zabytkowy, co było jednym z kluczowych powodów zaawansowania projektu.

Tym artykułem chcemy przybliżyć proces realizacji całego projektu zagłębiając się w najważniejsze kwestie.

Krótka historia Wrocławskiego Parku Przemysłowego

Historia Wrocławskiego Parku Przemysłowego (WPP) wywodzi się z XIX wieku, a kluczowymi inicjatorami rozwoju tego obszaru były fabryki Linke-Hofmann Werke oraz Fahrzeug und Motoren Werke, skrócone jako „Famo”. Początkowo zajmowały się one produkcją lokomotyw i maszyn elektrycznych. W okresie międzywojennym, teren ten przekształcił się w ośrodek produkcji zbrojeniowej, włączając w to pracę więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Po II wojnie światowej, pomimo znacznych zniszczeń, teren zaczął się dynamicznie odbudowywać. Skoncentrowano się na produkcji silników elektrycznych i generatorów. W 2003 roku pojawiła się idea utworzenia parku przemysłowego na tym obszarze. Spółka DOZAMEL zdecydowała o stworzeniu Parku Przemysłowego DOLMEL na 34-hektarowym terenie, co miało przyciągnąć przedsiębiorców i wykorzystać fundusze unijne do rewitalizacji istniejącej infrastruktury.

Źródło: polska-org.pl

Jednak zmiana ustawy w 2003 roku spowodowała, że konieczne stało się zawarcie umowy z jednostką samorządu terytorialnego, aby uzyskać wsparcie unijne. Dopiero w 2005 roku podpisano umowę, tworząc Wrocławski Park Przemysłowy. Ten obszar o powierzchni 163 hektarów stał się jednolitym centrum przemysłowym, łącząc miasto Wrocław, DOZAMEL, Archimedes S.A., Wrocławski Park Technologiczny S.A., Bombardier Transportation Polska Sp. z o.o. i Wojdyła Inwestycje Sp. z o.o. jako partnerów.

Ostateczne utworzenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego było odpowiedzią na strategię rewitalizacji obszarów przemysłowych miasta. Obszar ten, z unikalnymi tradycjami przemysłowymi i zabytkami, został włączony do rejestru zabytków, a plan rozwoju opracowany przez DOZAMEL Sp. z o.o. zakładał zaawansowaną modernizację infrastruktury przemysłowej.

Źródło: polska-org.pl

Charakterystyka Projektu

Część I

Przedmiotem projektu był budynek przemysłowy B1 zlokalizowany na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Budynek B1 to największy obiekt na terenie kompleksu. Jego historia sięga początków XX wieku, kiedy to niemieckie przedsiębiorstwo Linke-Hofmann-Werke AG produkowało tutaj swoje lokomotywy. Jest to hala produkcyjna 10-nawowa z pomieszczeniami magazynowymi, biurowymi i socjalnymi. Jej powierzchnia użytkowa to ok 26 000 m2. Elewacja z cegły licówki z dużą liczbą przeszkleń o znacznej powierzchni.

CEL PROJEKTU: Kompleksowa Termomodernizacja Budynku B1

Naszym zadaniem było przeprowadzenie termomodernizacji budynku B1. Projekt obejmował wymianę wszystkich świetlików dachowych oraz fasady budynku. Wszystko to bez przerywania prac wewnątrz obiektu. Było to bardzo trudne zadanie, które wymagało od nas kreatywności, starannego planowania i dużego doświadczenia.

hala przemysłowa dozamel wrocław

Etap I

Pierwszy etap obejmował wymianę trójkątnych świetlików dachowych na całej powierzchni dachu w tym węższych świetlików w bocznych nawach oraz szerokich świetlików w trzech środkowych nawach głównych obiektu. Trójkątny kształt świetlika musiał być zachowany i nie było tutaj mowy o zastosowaniu popularnych i ekonomicznych pasm świetlnych o łukowym kształcie.

fasada z paneli poliwęglanowych

Etap II

Drugi etap obejmował modernizację fasady jednej z hal obiektu. Zamontowaliśmy półprzeźroczystą fasadę poliwęglanową z naszego sprawdzonego systemu.

Największe wyzwania

Chcemy podkreślić, że termomodernizacja tego budynku była projektem zaawansowanym. Projekt stawiał przed nami następujące wyzwania:

  1. Znaczna powierzchnia świetlików i fasad – łącznie wymieniliśmy 6860 m2 świetlików oraz zainstalowaliśmy 5000 m2 paneli z poliwęglanu.
  2. Logistyka – tak znaczne ilości materiałów wymagały wielu systematycznych dostaw, których nie ułatwiała duża odległość pomiędzy Wrocławiem, a Kielcami, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy.
  3. Nieprzerywanie produkcji – wszystkie prace na dachu musieliśmy przeprowadzić bez wymuszania przerw w procesach produkcyjnych wewnątrz obiektu. Wymagało to od nas stuprocentowego zabezpieczenia otworów dachowych.
  4. Ochrona konserwatorska – budynek B1, jak i wiele spośród innych obiektów na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego ma charakter zabytkowy. Dlatego też znajduje się pod stała ochroną konserwatorską. Nasze świetliki musiały więc nie tylko spełniać wszystkie wymagania techniczne, ale przy tym nie mogły naruszać architektonicznej koncepcji budynku. Na szczęście, nasz system świetlików Aluco Skylight jest idealnie przystosowany do spełnienia tego wymogu o czym opowiemy w dalszej części artykułu.

Zastosowane rozwiązania

Do realizacji projektu wykorzystaliśmy tylko nasze własne systemowe rozwiązania, a mianowicie trójkątne świetliki dachowe oraz klapy wentylacyjne z systemu Aluco Skylight oraz fasady poliwęglanowe z systemu Aluco Panel.

ALUCO SKYLIGHT TR THERM

Trójkątne świetliki dachowe izolowane termicznie

świetliki dachowe trójkątne

ALUCO PANEL

Fasady elewacyjne z poliwęglanu z opcją okien uchylnych

fasada z paneli poliwęglanowych

ALUCO SKYLIGHT AIR TR

Klapy do wentylacji przemysłowej dedykowane do świetlików trójkątnych

oddymianie

Stan początkowy

Powiedzieć, że ówczesne świetliki „warto byłoby wymienić”, to nic nie powiedzieć! Na poniższym obrazie widać, że dotychczasowy świetlik wymagał pilnej naprawy. Był to oryginalny świetlik zamontowany podczas budowy hali na początku XX wieku, a więc w momencie wymiany bez wątpienia miał ponad 100 lat!

dozamel wrocław przed remontem

Świetliki, które zastaliśmy na dachu były wykonane z grubego zbrojonego szkła, popękanego i połatanego w wielu miejscach. Pomijając brak jakichkolwiek właściwości termoizolacyjnych, szyby te przepuszczały bardzo niewiele światła. W efekcie wnętrze hali było mocno niedoświetlone. To bardzo niekorzystna sytuacja, która negatywnie wpływa na klimat roboczy w obiekcie. W podobnym stanie zastaliśmy także okna fasadowe hali, którą mieliśmy się zająć. 

Rozwiązania Aluco System miały wkrótce zmienić ten stan rzeczy!

Dozamel Case Study

Pobierz PDF

Pobierz na swoje urządzenie pełną wersję artykułu „Dozamel Case Study” w formie pliku PDF.

Realizacja Projektu

Część II

Przypomnijmy cel całego projektu: „Kompleksowa termomodernizacja świetlików dachowych i fasady budynku B1”. Z silnym akcentem na określenie „kompleksowa”. W naszej firmie kompleksowe podejście do realizacji projektu rozumiemy jako takie, w którym klient lub inwestor poświęca jak najmniej uwagi na koordynowanie całej inwestycji. Natomiast Aluco System bierze na siebie organizację i wykonanie jak największej liczby zadań i to nie tylko tych bezpośrednio związanych z wdrożeniem naszych produktów.

Właśnie takie podejście zastosowaliśmy w trakcie prac nad omawianym projektem. W praktyce oznaczało to dla naszej firmy wzięcie odpowiedzialności za demontaż i utylizację starych świetlików dachowych i elementów fasady, zabezpieczenie miejsca pracy, montaż nowych świetlików dachowych i fasady. Na marginesie dodajmy, że jeżeli sytuacja by tego wymagała, bylibyśmy w stanie przeprowadzić także naprawę dachu.

Aby wykonać wszystkie te zadania podjęliśmy następujące kroki:

  1. Logistyka materiałów
  2. Demontaż starych świetlików dachowych i przygotowanie fasady
  3. Zabezpieczenie dachu w taki sposób, aby nie było konieczności przerywania procesów produkcji wewnątrz obiektu
  4. Realizacja Etapu I – montaż nowych świetlików dachowych
  5. Realizacja Etapu II – montaż nowej fasady z poliwęglanu
  6. Usunięcie i utylizacja odpadów.
termomodernizacja świetlików dachowych

Logistyka Materiałów

Aby sprostać zadaniu musieliśmy starannie przemyśleć i precyzyjnie przygotować kwestie związane z dostawami materiałów. Dzięki utrzymywaniu zapasów półproduktów na odpowiednio wysokim poziomie, w tym przypadku profili aluminiowych, potrafiliśmy dopasować terminy dostaw gotowych konstrukcji świetlików na poszczególne etapy do terminów wyznaczonych w umowie.

Dostawcą płyt poliwęglanowych stanowiących wypełnienie świetlików była firma z fabryką zlokalizowaną w Czechach. Kontrakt z nimi obejmował dostawę gotowych do zamontowania płyt poliwęglanowych dociętych na wymiar i oklejonych taśmą zabezpieczającą. Taki układ, a także mała odległość z zakładu produkcyjnego do lokalizacji inwestycji we Wrocławiu pozwoliły nie tylko na kolejne oszczędności, ale przede wszystkim terminowe dostawy elementów na budowę.

Demontaż starych świetlików dachowych

Demontaż istniejących świetlików rozpoczynaliśmy od zabezpieczenia ciągów do transportu poziomego zdemontowanych materiałów. Wzdłuż świetlików zostały rozłożone płyty OSB po których przewoziliśmy zdemontowane szkło i konstrukcję stalową. Następnym krokiem było oczyszczenie i zabezpieczenie antykorozyjne pozostałej konstrukcji stalowej. W czasie tych prac powierzchnie pod świetlikami zostały uprzednio zabezpieczone na okoliczność upadku montażystów lub demontowanych elementów.

Kwestie Bezpieczeństwa

Dokładne zabezpieczenie miejsca prowadzenia prac było jednym z największych wyzwań tego projektu, głównie ze względu na znaczną powierzchnię hali oraz konieczność zabezpieczenia otworów dachowych w taki sposób, aby nie było konieczności przerywania prac wewnątrz hali. W Aluco System poważnie traktujemy kwestię bezpieczeństwa i co do litery stosujemy się do obowiązujących przepisów BHP.

Prace na wysokości

Obszar roboczy dachu, na którym prowadzone były poszczególne prace demontażowe i montażowe, był wygradzany i zabezpieczany balustradami, które sami dostarczamy na teren inwestycji. Nasi pracownicy podczas prac na wysokości korzystają z uprzęży chroniących ich przed upadkiem. Na czas montażu nowych świetlików zabezpieczyliśmy także wszystkie otwory dachowe. W ten sposób zapewniliśmy bezpieczeństwo osobom przebywającym na dachu oraz wyeliminowaliśmy ryzyko przypadkowego upuszczenia do wnętrza hali narzędzi,  części i innych niewielkich elementów.

Zabezpieczenie głównego świetlika

W kwestii bezpieczeństwa prowadzenia prac montażowych największym problemem jaki musieliśmy rozwiązać było zabezpieczenie trzech największych otworów dachowych w środkowych nawach głównej hali budynku B1. Ze względu na znaczną szerokość świetlika wynoszącą  8,00 mb konieczne było zainstalowanie na całej jego długości dodatkowej podkonstrukcji pod montaż blachy trapezowej oraz płyt OSB, które stanowiły zabezpieczenie powierzchni pod świetlikiem. Ta przemyślana konstrukcja pozwoliła również na bezpieczne i szybkie poruszanie się w całej przestrzeni otworu dachowego. Warto dodać, że całej sytuacji nie ułatwiała sama długość świetlika wynosząca aż 80,0 mb oraz konieczność zabezpieczenia całego otworu dachowego przed rozpoczęciem dalszego etapu prac.

Brak przerw w produkcji

Staranne zabezpieczenie otworów dachowych na cały okres trwania prac termomodernizacyjnych było konieczne ze względu na jeszcze jeden z warunków stawianych przez Inwestora. Niezbędne było przeprowadzenie wszystkich prac tak, aby nie wprowadzać żadnych przerw w procesach produkcyjnych wewnątrz hali. Wymóg ten był trudny do spełnienia, lecz w pełni uzasadniony. W obiekcie, w którym prowadzona jest zaawansowana produkcja przemysłowa, każdy dzień lub nawet każda godzina opóźnienia niesie ze sobą konsekwencje finansowe, związane z kontraktami, itp. Udało nam się spełnić ten warunek, a jedyną odczuwalną różnicą było tymczasowe ograniczenie dostępu dziennego światła, które zostało odcięte przez naszą instalację.

Realizacja Etapu I

Termomodernizacja Świetlików

Pierwszy etap prac nad projektem obejmował wymianę świetlików dachowych na całym obiekcie. Powierzchnia hali jest bardzo duża i wynosi aż 26 000 m2, a modernizacji wymagały wszystkie świetliki dachowe. Poniższa ilustracja dobrze oddaje ogrom pracy, z jakim musiał zmierzyć się nasz zespół. W myśl, że „całego słonia najłatwiej zjeść kawałek po kawałku”, podzieliśmy cały pierwszy etap na 3 części, modernizując kolejno świetliki na obu skrzydłach hali, na koniec zostawiając trzy największe świetliki w centralnych nawach budynku.

Na obiekcie zainstalowaliśmy łącznie 6,860 m² nowych świetlików!

Wszystkie świetliki na dachu budynku B1 mają formę pasm świetlnych o trójkątnym kształcie. Przypomnijmy, że cały obiekt B1 od wielu lat znajduje się pod ochroną konserwatorską. Z tego powodu jednym z wymogów projektu było zachowanie formy architektonicznej świetlika, w tym właśnie oryginalnego kształtu. W Aluco System mamy produkt zaprojektowany specjalnie dla takich sytuacji. Jest to termoizolowany świetlik dachowy Aluco Skylight TR Therm.

ALUCO SKYLIGHT TR THERM

Świetliki Trójkątne z termoizolacją

System świetlików trójkątnych ALUCO SKYLIGHT TR THERM to innowacyjne rozwiązanie dla obiektów przemysłowych pod ochroną konserwatorską, zachowujące zabytkowy charakter dzięki trójkątnemu kształtowi. Zapewnia izolację termiczną, co pomaga w oszczędności energii. Spełnia europejskie normy i charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie U = 0,5 W/(m²K).

Wymiary świetlików

Trójkątne pasma świetlne Aluco Skylight TR Therm wykonujemy na wymiar, a zakres szerokości (rozpiętości) naszego produktu wynosi od 1000 mm do 4000 mm. Ponadto przy zastosowaniu stalowej konstrukcji wsporczej jesteśmy w stanie wyprodukować przemysłowe świetliki dachowe o rozpiętości aż do 14 metrów.

W omawianym projekcie wykonaliśmy pasma świetlne o szerokości 3000 mm dla węższych świetlików w nawach bocznych oraz trzy pasma o szerokości 8000 mm w nawach głównych hali.

Izolacja termiczna

Kluczową zaletą naszych świetlików dachowych Aluco Skylight TR Therm jest skuteczna izolacja termiczna. Pasma świetlne na dachu budynku B1 zostały zabezpieczone przed problemem powstawania mostków cieplnych poprzez zainstalowanie w każdym z profili aluminiowych izolatorów – przekładek termicznych. Ponadto profile nośne świetlików zostały wyposażone w uszczelki termoizolacyjne mające zapobiegać dostawaniu się skroplin do wnętrza hali.

Profil dolny świetlika jest również wyposażony w uszczelkę izolującą na całej długości. Dodatkowo, na profilu dolnym instalujemy jeszcze jeden profil pomiędzy poszczególnymi żebrami świetlika, aby poprawić termoizolację całego systemu.

Klapy wentylacyjne

Wszystkie pasma świetlne zostały wyposażone w klapy wentylacyjne.

Klapy wentylacyjne Aluco Skylight Air zostały zaprojektowane specjalnie do instalacji w pasmach świetlików łukowych i trójkątnych. Stanowią one nowe rozszerzenie naszego systemu świetlików dachowych Aluco Skylight, dodając funkcję codziennej wentylacji.

Klapy wentylacyjne są umieszczane w pasmach świetlnych i umożliwiają skuteczne oświetlenie wnętrza, jednocześnie zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza. To z kolei ma istotny wpływ na jakość powietrza wewnątrz budynku, co z kolei wpływa na komfort i wydajność użytkowników obiektu przemysłowego.

Poznaj Aluco Skylight TR Therm

Harmonogram i przebieg prac

Dla dotrzymania harmonogramu robót kluczowe były następujące elementy:

I. Zabezpieczenie powierzchni pod demontowanymi świetlikami. Oczywistym celem tego etapu była bezpieczna praca montażystów Aluco System przy robotach demontażowych i montażu nowych świetlików oraz umożliwienie bezpiecznej pracy wewnątrz hali w przestrzeni bezpośrednio pod świetlikami. Przypomnijmy, w czasie naszych robót praca w remontowanej hali odbywała się w normalnym trybie bez żadnych przerw.

II. Montaż świetlików odbywał się w trybie: ilość zdemontowanego świetlika = ilość zamontowanego nowego świetlika. W ten sposób wyeliminowaliśmy ewentualny niekorzystny wpływ opadów w danej strefie prowadzonych robót.

III. Wykorzystane zostały specjalne konstrukcje aluminiowe typu kładki służące do prac montażowych. Zaprojektowane przez dział techniczny Aluco System kratownice aluminiowe w postaci kładek o rozstawie podpór 9,0 mb i szerokości 0,9m umożliwiające wygodny i szybki montaż blach trapezowych zabezpieczających powierzchnie świetlika.

Hala północna: 11.2019 – 01.2020

Świetliki dachowe: ALUCO SKYLIGHT TR THERM

Wymiary: 3000 mm x 40 000 mm

Ilość: 8 szt.

Współczynnik przenikania ciepła: U = 1,1 W/m2K

Hala południowa: 07.2020 – 07.2020

Świetliki dachowe: ALUCO SKYLIGHT TR THERM

Wymiary: 3000 mm x 40 000 mm

Ilość: 9 szt.

Współczynnik przenikania ciepła: U = 1,1 W/m2K

Hala centralna: 05.2020 – 09.2020

Świetliki dachowe: ALUCO SKYLIGHT TR THERM

Wymiary: 8000 mm x 108 000 mm

Ilość: 3 szt.

Współczynnik przenikania ciepła: U = 1,1 W/m2K

Realizacja Etapu II

Termomodernizacja Fasdy

W drugim etapie naszego projektu przystąpiliśmy do modernizacji części fasady budynku, przy czym zdecydowaliśmy się na zastosowanie paneli poliwęglanowych ALUCO PANEL jako głównego materiału wypełniającego. Modernizacji została poddana widoczna na poniższym zdjęciu hala produkcyjna obiektu B1.

Przed modernizacją elewacja hali B1 wykonana była częściowo ze szkła zbrojonego, a częściowo z płyt poliwęglanowych jednokomorowych, a wszystkie formatki były osadzone w zimnych profilach stalowych.

Współczynnik przenikana ciepła dla tak skonstruowanej elewacji wynosił od 3,5 W / m2K do 5,5 W / m2K. Jak widać parametry cieplne elewacji kilkukrotnie odbiegały od współczesnych norm i generowały olbrzymie straty ciepła, a tym samym wydatki potrzebne na ogrzewanie hali.

ALUCO PANEL AP 50

Zaproponowaliśmy wykonanie nowej elewacji w systemie ALUCO PANEL AP 50.  Są to panele poliwęglanowe o grubości 50 mm i współczynniku przenikania ciepła wynoszącym U = 0,9 W / m2K, osadzone w termoizolowanych profilach aluminiowych.

ALUCO PANEL

Fasada poliwęglanowa

ALUCO PANEL to innowacyjne i trwałe fasady poliwęglanowe, które są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i działanie czynników chemicznych. Wyróżniają się trwałością, odpornością na uderzenia i łatwością montażu. Poliwęglan jest często wykorzystywany w budownictwie do tworzenia fasad, dachów i przegród budowlanych. Nasze półprzeźroczyste panele poliwęglanowe doskonale sprawdzają się w budynkach magazynowych, produkcyjnych i obiektach użyteczności publicznej.

Montaż paneli poliwęglanowych

Powierzchnia remontowanej elewacji wynosiła 5000 m². Wyzwaniem dla nas była wysokość hali wynosząca 19,5 metra, jak również utrudniony dostęp do bocznych naw hali. Problem został rozwiązany przy pomocy specjalnego podnośnika teleskopowego o wysięgu 53,0 metry. Z jego kosza montażyści w bezpieczny sposób mogli przeprowadzić prace montażowe.

Dla dotrzymania harmonogramu robót kluczowe było zapewnienie specjalistycznego sprzętu w postaci platform i podnośników teleskopowych. Sprzęt ten umożliwił bezpieczne i sprawne prowadzenie prac związanych z demontażem istniejącej elewacji i montażem nowej.

Chcielibyśmy także zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku termomodernizacji świetlików na dachu hali, podczas termomodernizacji fasady w trakcie wszystkich naszych prac hala działała w systemie pracy ciągłej.

Przebieg prac

W pierwszej kolejności została zamontowana podkonstrukcja z profili stalowych zimnogiętych.  Następnie zainstalowaliśmy aluminiowe profile obwiedniowe wraz z dylatacjami. Kolejne kroki to stopniowy demontaż istniejących przeszkleń i zakrywanie demontowanych powierzchni poprzez montaż nowych paneli poliwęglanowych, tak aby w trakcie przerw w robotach (noce oraz weekendy) w maksymalnym stopniu wyeliminować możliwość penetracji opadów do wewnątrz hali.

Okna uchylne

W elewacji zostały zamontowane okna wentylacyjne o wymiarach: 1200 mm x 1200 mm w liczbie 20 sztuk. Wypełnienie okien podobnie jak na elewacji stanowiły panele poliwęglanowe ALUCO PANEL AP50. Okna są sterowane za pomocą siłowników elektrycznych o wysuwie wrzeciona równym 350 mm, a sterowanie odbywa się z poziomu hali poprzez centralę wentylacji.

Dozamel Case Study

Pobierz PDF

Pobierz na swoje urządzenie pełną wersję artykułu „Dozamel Case Study” w formie pliku PDF.

Zakończenie Projektu

Część III

Projekt został zakończony terminowo, zgodnie z harmonogramem robót. Modernizowane hale niewątpliwie zyskały na poprawionych walorach estetycznych – nowe świetliki dachowe i fasada sprawiły, że ten zabytkowy budynek prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie.

6,860 M²

ŚWIETLIKÓW

5,000 M²

PANELI POLIWĘGLANOWYCH

500 %

LEPSZA TERMOIZOLACJA

200 %

WIĘCEJ ŚWIATŁA DZIENNEGO

Więcej Światła Dziennego

Jednak co znacznie bardziej istotne, w zasadniczy sposób poprawiły się dwie podstawowe funkcje czyli przezierność oraz izolacyjność cieplna. Obecnie w halach Dozamelu nawet w pochmurne dni nie ma konieczności korzystania z oświetlenia elektrycznego. Dobrany zestaw płyt poliwęglanowych do wypełnień świetlików w optymalny sposób dostarcza światło do wnętrz hali, jednocześnie równomiernie rozprasza je w dni ze szczególnym natężeniem promieniowania słonecznego.

Poprawa Parametrów Cieplnych

Kluczowym celem prowadzenia prac termomodernizacyjnych jest poprawa parametrów cieplnych obiektu i to na nich chcielibyśmy się skupić w podsumowaniu całego projektu. Przy modernizacji termoizolacji dąży się do maksymalnego zredukowania współczynnika przenikania ciepła, a w efekcie zmniejszenie nakładów potrzebnych na ogrzewanie (ewentualnie chłodzenie) obiektu. Cel ten został osiągnięty.

Symulacja Oszczędności

Nic nie zobrazuje sukcesu projektu lepiej niż konkretne liczby. Dlatego w poniższej symulacji pokażemy jakie orientacyjne oszczędności energii udało się uzyskać po modernizacji świetlików w hali B1.

Zgodnie z normą DIN 4701 redukcja wartości współczynnika przenika ciepła [U] o 0,1 W/m²K oszczędza 0,9 – 1,3 litra oleju opałowego lub 1,0 – 1,5 m3 gazu ziemnego na metr kwadratowy powierzchni przeszklonej. Poniższe obliczenia przedstawiają potencjalne oszczędności na metr kwadratowy powierzchni przeszklonej dla różnych redukcji wartości współczynnika przenika ciepła pojedynczych szyb i zestawów płyt poliwęglanowych.

Parametry naświetla przed modernizacją:

  • szkielet stalowy wypełniony szybą 4mm,
  • wartość U: 5.9 W/m²K.

Parametry naświetla po modernizacji: 

  • bezmostkowy system z profili aluminiowych wypełniony zestawem poliwęglanowym,
  • wartość U: 1,1 W/m²K.
 
Obliczenie straty ciepła

Strata ciepła Q (kW) = powierzchnia (m²) x wartość U (W/m² K) x różnica w temperatury At (K)

Różnica temperatury At oznacza różnicę temperatury pomiędzy powietrzem wewnątrz budynku i na zewnątrz. Jeżeli hala produkcyjna jest ogrzewana do 15°C, ciepło zgromadzone pod dachem hali wynosi około 35°C, w zależności od wysokości hali. Przy temperaturze zewnętrznej 0°C, różnica wartości temperatury At wynosi 35°C = 35 K.

Powierzchnia całkowita wymienionych na dachu hali B1 firmy DOZAMEL świetlików dachowych wyniosła 6,860 m².

Strata ciepła dla pojedynczego szklenia (przed termomodernizacją):

Q = 6.860,0 m² x 5,9 W/m² K x 35°C = 1.416.600 W = 1.416,6 kW

Strata ciepła dla zestawu płyt poliwęglanowych (po modernizacji):

 Q = 6.860,0 m² x 1,1 W/m² K x 35°C = 264.100 W = 264,1 kW

 

Różnica tych dwóch wartości wskazuje jak zmieniła się strata ciepła w wyniku termomodernizacji:

1.416,6 kW – 264,1 kW = 1.152,5 kW

Obliczenie różnicy ciepła w skali roku:

1.152,5 kW x 24h x 220 dni grzewczych = 6.085.200 kWh

Końcowa kalkulacja oszczędności

 Wartość opałowa dolna dla:

  • gazu ziemnego ~ 9,06 kWh/m³,
  • olej opałowy ~ 10,05 kWh/litr.
Oszczędności na oleju opałowym:

6.085.200 kWh ÷ 10,05 kWh/l = 605.500 litrów oleju opałowego x 0,80zł/kWh = 484.400,00 zł

Oszczędności na gazie ziemnym:

6.085.200 kWh ÷ 9,06 kWh/m³ = 671.700 m³ gazu ziemnego x 0,55zł/kWh =  369.400,00 zł

Do kalkulacji przyjęto następujące ceny paliw (poziom cen na 10.2023):

  • olej opałowy: 0,80zł/kWh,
  • gaz ziemny: 0,55zł/kWh.

UWAGA: w kalkulacji nie uwzględniamy oszczędności w kosztach energii elektrycznej niezbędnej do prawidłowego doświetlenia hali!

Objaśnienia do obliczeń

Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany zazwyczaj jako U, to miara określająca zdolność materiału lub konstrukcji do przepuszczania ciepła. Im niższy współczynnik, tym lepiej materiał chroni przed utratą ciepła lub zyskiem ciepła z zewnątrz. Jest to istotne w ocenie izolacyjności budynków – im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym mniejsze straty ciepła przez ściany, okna czy dachy. Współczynnik ten jest mierzony w W/m²K, czyli w watach na metr kwadratowy na stopień Kelvina.

Dozamel Case Study

Pobierz PDF

Pobierz na swoje urządzenie pełną wersję artykułu „Dozamel Case Study” w formie pliku PDF.

Zobacz Różnicę

Poniższe zdjęcia prezentują efekty naszych prac. Zestawiliśmy ze sobą podobne ujęcia wykonane przed rozpoczęciem modernizacji świetlików dachowych i fasady oraz po zakończeniu wszystkich zadań. Już na pierwszy rzut oka widać, że poza poprawą wielu technicznych parametrów, obiekt stał się także znacznie bardziej atrakcyjny wizualnie!

Wskazówka: użyj suwaka po środku zdjęcia, aby przesuwać widok „przed/po”.

Termomodernizacja Świetlików

Przed modernizacją

Po modernizacji

Dopływ Światła dziennego

Przed modernizacją

Po modernizacji

Termomodernizacja Fasady

Przed modernizacją

Po modernizacji

Zobacz Więcej

dozamel

Zdjęcia które zaprezentowaliśmy w tym artykule stanowią tylko część obszernej dokumentacji zdjęciowej z całego projektu. W naszym portfolio przygotowaliśmy pełną galerię fotografii z podziałem na termomodernizację świetlików dachowych oraz fasady.

O Nas

Aluco System

Firma Aluco System działa na rynku od 1997 roku i specjalizuje się w rozwiązaniach architektonicznych dla przemysłu. Naszą misją jest pomagać naszym klientom wykorzystać do maksimum zalety naturalnego światła dziennego.

Produkujemy i dostarczamy świetliki dachowe, fasady, systemy oddymiania i wentylacji, ślusarkę aluminiowo szklaną oraz przeciwpożarową. Prowadzimy także kompleksowe projekty termomodernizacji świetlików i fasad.

Dbamy o technologiczny rozwój i energooszczędność naszych produktów, nie uznając kompromisów w jakości i bezpieczeństwie. Jesteśmy firmą z wyłącznie polskim kapitałem. Z ponad 25-letnim doświadczeniem i 750 000 m² zamontowanych świetlików dachowych, jesteśmy jedną z najbardziej rozpoznawanych marek w Polsce.

Chcesz być na bieżąco?Nowości w ofercie, ciekawostki z branży, aktualne prace, zakończone projekty...

Zapisz się na nasz newsletter. Raz na jakiś czas dostaniesz od nas maila, gdy w naszej firmie wydarzy się coś ciekawego. Bez spamu, słowo!