Relacja z Międzynarodowego Biennale Architektury 2023
Mamy za sobą kolejną edycję Międzynarodowego Biennale Architektury! W dniach 13 i 14 października br. w Centrum Kongresowym ICE Kraków toczyły się dyskusje na temat przyszłości architektury i miast, zrównoważonego rozwoju oraz perspektyw młodych architektek i architektów.
„Recover”, czyli „odzyskiwanie” było hasłem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie. Przez dwa dni Centrum Kongresowe ICE zgromadziło architektów i specjalistów w dziedzinie miast, polityki, krajobrazu, przyrody, energetyki oraz społeczeństwa, aby wspólnie omawiać, co tak naprawdę oznacza odzyskiwanie miasta dla jego mieszkańców.
Miejski Okrągły Stół
Początkiem Biennale było rozpoczęcie szerokiej dyskusji na temat hasła „recover” i odzyskiwania miast. Tę rozmowę zapoczątkowano podczas Miejskiego Okrągłego Stołu, który prowadziła redaktorka naczelna magazynu Architektura&Biznes, Małgorzata Tomczak, oraz członek rady programowej Open Eyes Economy Summit, Tomasz Janowski.
Miejski Okrągły Stół stał się miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistkami i specjalistami z szerokiego spektrum dziedzin, obejmując polityków, politologów, ekonomistów, architektów, a także specjalistów od krajobrazu. Te dyskusje doprowadziły do rozpoczęcia otwartej, interdyscyplinarnej debaty na temat miasta.
Powrót nad wodę
W trakcie biennale ponownie pojawił się ważny temat, który stanowi istotny element dyskusji – odkrywanie rzek na nowo. Rozważa się ich wpływ nie tylko na tworzenie miejsc rekreacji i wypoczynku, ale również na rzeczywistą potrzebę powrotu nad wodę.
Pierwszego dnia imprezy odbyła się również Gala Wręczenia Nagród, podczas której przyznano Krzyże Zasługi, Odznaki „Za Zasługi dla Budownictwa,” „Honoris Gratia,” oraz Krakowską Nagrodę SARP za twórczość architektoniczną. Tego samego wieczora odbyła się również Gala Wręczenia Nagród Salonu Architektury Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów.
Globalne rozwiązania dla lokalnych problemów
Drugi dzień biennale stanowił miejsce synergii, w którym łączono myślenie o globalnych problemach z lokalnym kontekstem. Podczas prezentacji prelegentek i prelegentów mieliśmy okazję posłuchać o wyzwaniach i rozwiązaniach w architekturze i urbanistyce z różnych zakątków świata.
14 października odbyło się również wyjątkowe wydarzenie – architektoniczne „speed dating,” czyli networkingowy element wydarzenia, podczas którego uczestnicy mogli krótko rozmawiać z prelegentami. Każda rozmowa miała przewidziany zaledwie 3-minutowy czas.
Aluco System na Biennale Architektury
Przypomnijmy, że nasza firma Aluco System była jednym ze sponsorów tego wydarzenia. Uczestnicy biennale mieli okazję zapoznać się z naszymi rozwiązaniami wykorzystującymi aerożel – lekki materiał wypełniający idealny do zastosowania w przemysłowych świetlikach dachowych.
Zapisz się na nasz newsletter. Raz na jakiś czas dostaniesz od nas maila, gdy w naszej firmie wydarzy się coś ciekawego. Bez spamu, słowo!
Comments are closed.